AKNE

Akne, en yaygın cilt problemlerinden bir tanesidir. Başta yüz, omuz, sırt, boyun, göğüs ve üst kol bölgelerinde olmak üzere lekelere ve sivilcelere neden olmaktadır.  Aknenin farklı çeşitleri bulunmakla birlikte en yaygın olanları siyah ve beyaz noktalar veya kist ve nodül gibi daha ciddi lekelenmelerdir. Akne tehlikeli olmamakla birlikte, ciltte yara izi kalmasına sebep olabilmektedir.

Akne, genellikle ergenlikte ortaya çıkmakta ve çoğunlukla ergenliğin sonlarında veya 20’li yaşların başında ortadan kaybolmaktadır. Fakat bazı insanlar için daha uzun süreler kalıcı olabilir. Kadınlarda 30’lu yaşlar ve sonrasında hafif ve orta derecede akne problemi, erkeklere göre daha sık görülmektedir. Yağlı ciltlerde akne sorunu daha sık ortaya çıkmaktadır.

AKNEYE YOL AÇAN NEDENLER

Oldukça yaygın olan akne problemi birçok farklı nedenden kaynaklansa da uzmanlar çoğunlukla aknenin, testosteron denilen androjen hormonun seviyesinin ergenlik döneminde artmasından kaynaklandığı konusunda hemfikirdir. Hormonların artması cilt altındaki yağ bezlerinin genişlemesine sebep olmaktadır. Genişleyen bezlerin salgıladığı yağ miktarı (sebum) artmakta ve bu fazla yağ miktarı ölü hücrelerle birleşerek bezlerin dışarı açılan kısmında bir tıkanmaya sebep olmaktadır. Tıkanıklığın cilt yüzeyine yakın olması halinde beyaz ve siyah noktalar oluşmaktadır.

Akneye sebep olabilecek diğer faktörler:
 • Yağlı kozmetik ürünler
 • Stres
 • Yetersiz beslenme
 • Genetik
 • Androjen ve lityum içeren ilaçlar
 • Adet dönemi
 • Hamilelik
 • Sigara kullanımı

AKNE BELİRTİLERİ

Akne farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. En yaygın akne çeşitlerine aşağıda yer verilmektedir.

Beyaz Noktalar
Ciltte beyaz leke veya şişlik olarak ortaya çıkar ve ince bir deri parçasıyla örtülüdür.

Siyah Noktalar
Deri yüzeyine çıkar ve siyah şişlik olarak görünür (siyah noktalar kir olarak düşünülse de öyle değildir).

Papüller
Küçük, pembe, hassas kabarıklıklar olarak ortaya çıkar, cildin yüzeyinde görülmektedir, hassas ve acı verici olabilir.

Püstüller
Etrafında kırmızı halka bulunan beyaz ya da sarı renkli oluşumlardır. Genellikle iltihaplıdır. Elle sıkılması deride iz kalmasına sebep olabilir.

Nodüller
İltihaplı ve ağrı verici bir akne çeşididir.  Ciltte iz bırakabilir. Bir uzman tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

 


AKNE TEDAVİLERİ

Akne sorunu için kesin bir çözüm bulunmamakla birlikte, akneyi önemli ölçüde azaltmak için kişiye özel birçok tedavi çeşidi mevcuttur. Sahip olduğunuz aknenin tipinin doğru teşhisi ve aknenizin tedavi ve kontrolünde cildiniz için en uygun tedavinin sağlanması oldukça büyük önem taşımaktadır.

Cilt Peelingi

Peeling yöntemiyle toksik olmayan kimyasal bir solüsyon cilde uygulanır ve cilt hücrelerinin yenilenmesi sağlanır. Böylece taze ve yumuşak bir cilt ortaya çıkar.

Pirüvik Peeling

Bu tarz bir peeling cildinizin nazik bir şekilde soyulması sağlanır. Böylece cildiniz daha sıkı, temiz bir görünüm kazanır. Kolajen ve elastin üretimi desteklenir. Pirüvik Peeling erken yaşlanma ve akne problemlerinin çözümünde etkilidir. Daha sıkı bir cilt istiyorsanız ve cildinizdeki ton farklılıklarından kurtulmak istiyorsanız sizin için uygundur.

Salisilik Peeling

Salisilik Peeling akne tedavisi için özel olarak formüle edilmiştir. Aktif birleşenleri, cilt problemlerinde yağ üretimini ve iltihaplanmayı azaltıcı özellikler taşımaktadır. Bu tarz bir peeling cildinizi nazik bir şekilde soyulmasını sağlar. Cildinizi ölü hücrelerden, kirden ve gözeneklerden çıkan yağlardan (sebum) arındırır.

İsolaz Gözenek Temizleyici Akne Tedavisi

Bu yöntem, mavi ışık ve vakum teknolojisinin kombinasyonuyla, istenmeyen aknelerden kurtulmak için cildinizin üst ve alt katmanlarını hedefler. İsolaz, cildin üst yüzeyine ısı vermek için geniş bantlı ışık kullanır, akneleri yok eder ve iltihaplanmayı azaltır. Aynı anda, vakum yöntemiyle gözeneklerini emerek siyah nokta ve derinlerde bulunan yağ fazlalıkları ortadan kaldırır.

AKNE YARA İZLERİ

Akne yara izleri dört ana grupta toplanmıştır, izlerin tipine göre ihtiyacınız olan tedavi şekli belirlenir. Akne yara izinizin özelliğine göre sorununuza en iyi çözüm olacak tedaviyi doktorunuza danışabilirsiniz.

HİPERTROFİK AKNE YARA İZLERİ (KELOİD) – Bu tarz akne izleri deri üzerinde kabarıklık olarak görülmektedir ve sert bir yapıya sahiptir. Keloid izler genellikle sırt ve göğüs bölgesinde oluşmakta, bazen yüz ve boyunda da görülebilmektedir. Bu yara izlerinin boyutu genellikle zamanla küçülür.

BOXCAR AKNE YARA İZLERİ – Bu yara izleri genellikle yuvarlak veya oval biçimde, keskin kenarlı kraterler şeklindedir. Boxcar yara izleri suçiçeği geçirdikten sonra kalan izlere benzer ve genellikle yanak çevresinde görülür.

ROLLING AKNE YARA İZLERİ – Bu izler adından da anlaşılacağı gibi yuvarlak izlerdir, kenarları keskin değildir. Sert bir yapısı olup, deri yüzeyinde dalgalı bir görünüme neden olur. Deri altında oluşan çökmeden kaynaklanır.

ICEPICK AKNE YARA İZLERİ – Oldukça yaygın olarak görülen bu yara izleri genellikle çok derin ve dar bir yapıdadır. Adından da anlaşılacağı üzerine buz kıracağı ile kesilmişe benzer. Daha geniş olabilen bazı yaralar açık bir kanala benzer.

AKNE YARA İZLERİNİN TEDAVİSİ

Akne tedavisi tamamlandıktan ve cilt aknelerden temizlendikten sonra, daha pürüzsüz ve temiz bir yüz için kalan yara izlerinin ve lekelerin tedavisi sürecine başlanır. Cildinizin onarımında size destek vermek için varız.

 • Poliklinik ortamda ileri düzey tedavi yöntemleri
 • Güvenli ve etkin bir tedavi için sıkı sıkıya uygulanan tıbbi protokoller
 • Kolay randevu sistemi

 

AKNE YARA İZLERİNİN TEDAVİSİ

Akne, kişilerin %95’inin günlük hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Aknelerin tamamen iyileşmesi ve tekrarlanmaması durumlarında bile akne gözle görülen kalıcı izler bırakabilmektedir. İyi haber şudur ki; akne yara izlerini iyileştirici birçok yenilikçi tedavi bulunmaktadır.

Akne yara izleri, vücudun akne yaralarıyla baş etmek için çok fazla çaba göstermesi sonucu oluşur, bu çabanın sonucunda ciltte fazla kolajen birikimi olur. Kolajen ciltte kalarak akne izlerine yol açar.

Bazı durumlarda yara oluşmaz ancak pigmentasyon meydana gelir. Bu durum birkaç ay veya yıl içinde yok olabilir ve genelde akne yara izleri gibi kalıcı değildir.

Farklı akne yara tipleri için geniş çapta tedavi olanakları sunmaktayız. Akne yara izlerinizin tipini tespit etmek ve size özel bir tedavi planı geliştirebilmek için cilt uzmanlarımız ve dermatologlarımızla görüşmenizi öneririz.

SİZİN İÇİN EN UYGUN AKNE YARA İZİ TEDAVİSİ HANGİSİDİR?

Sizin için en uygun akne yara izi tedavisi, yara izlerinizin boyutuna, arzu edilen sonuçlara ve cilt tipinize göre belirlenmektedir. Bu nedenle eğitimli ve deneyimli uzmanlarımızla cildinizin durumunu değerlendirmek üzere bir danışma randevusu almanızı öneririz. Bazı durumlarda birkaç farklı tedavi yöntemini birden kullanmak en iyi sonucu doğurur. Eğer aktif bir akne sorununuz varsa akne yara izlerinin tedavisine başlamadan önce bu sorunu halletmeniz gerekmektedir.

İLERİ DÜZEY CİLT PEELİNGİ

 Kullandığımız TCA peeling yöntemi, en gelişmiş ve derin Enerpeel yöntemlerinden biridir. Cildin derinine inerek koyu lekeleri, ciltteki renk farklılıklarını ve akne yara izlerini hedef alır. İşlemin ardından cildin yenilenme süresi genelde bir haftayı bulmaktadır, bu süre içinde cildiniz soyularak alttan yeni ve pürüzsüz deri ortaya çıkar.

MİKRODERMABRAZYON

Mikrodermabrazyon yönteminde cilt hücrelerinin bulunduğu üst katmanın soyulması için minik kristaller kullanılır. Üst tabakanın arınması nedeniyle bu tedavi yöntemi akne yara izlerinin tedavisinde büyük fayda sağlar. Bu yöntem acısız olup hassas bir cilde sahip kişiler için uygundur.

MİKRO İĞNELEME

 Mikro iğneleme tedavi yöntemi ile cildin yüzeyinde binlerce mikro kanal açılmaktadır. Bu mikro kanallar sayesinde vücudun kendini iyileştirme süreci başlamakta, cilt kendini tamir etmekte ve yenilenmektedir. Mikro iğneleme, akne yara izleri sonucu oluşan farklı renk tonları ve pigmentasyonu düzeltmek için mükemmel bir yöntemdir.

LAZER CİLT YENİLEME

Lazer Cilt Yenileme tedavisi yüzeydeki hücreleri temizler ve yalnızca hasarlı hücreleri hedef alır böylece etraftaki sağlıklı hücrelere zarar vermez. Müşterilerimize, Karbondioksit (CO2RE), Fraxel ve Erbium Yag gibi farklı lazer cilt yenileme tedavileri sunmaktayız. Karbondioksit lazer yöntemiyle ciltte hem yüzeyde hem derinde bulunan hücreler tedavi edilebilmektedir. Fraxel yöntemi ile cildin derinlerine ulaşılabilmekte ve Erbium Yag yöntemi ile de cildin daha derinlerindeki hücreler hedef alınabilmektedir.

AKNE YARA İZLERİNİN NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

AKNE YARA İZLERİ NEDEN OLUŞUR?

 Akne yara izleri, aktif durumda bulunan aknelerin oluşturduğu iltihap nedeniyle meydana gelir. Icepick veya atrofik yara izleri gibi çöküntülü yara izleri olabileceği gibi, hipertropik veya keloid olarak bilinen kabartı yara izleri de oluşabilir. Akne yara izleri kendiliğinden oluşabilir ancak bazı durumlarda kişiler aknelerini kopararak yaraları kötüleştirebilir. Yara izleri yüzde oluşabildiği gibi sırt ve göğüs bölgesinde de görülebilmektedir.

AKNE YARA İZLERİNİ TEDAVİSİ İÇİN MEVCUT YÖNTEMLER NELERDİR?

Akne yara izlerinin tedavisine yönelik birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Lazer tedaviler arasında en etkili yöntem lazer cilt yenilemedir. Bu yöntemle etkilenen bölgede cildin yüzeyinde bulunan hücreler temizlenir ve böylece cildin yenilenmesi sağlanır. Bu yöntem, çöküntülü yara izlerinin derinliğinin azalmasını, daha az fark edilmesini ve daha kolay kapatılmasını sağlar.

Lazer yöntemi kabartı şeklindeki yara izlerinin iyileşmesi veya akne yaralanmalarına bağlı olarak oluşan kızarıklığın kaybolması için de kullanılmaktadır. Fraksiyonel lazer ile tedaviler arasındaki süre kısalmakta fakat daha fazla tedavi seansına ihtiyaç duyulmaktadır. Genellikle lazer tedaviler subsizyon gibi cerrahi müdahalelerle birlikte kullanılmaktadır. Deri altı şırıngası kullanılarak yapılan basit bir prosedür olan subsizyon ile yaranın altındaki yumuşak doku azaltılmaktadır.

FARKLI TEDAVİ YÖNTEMLERİNDEN NASIL SONUÇ BEKLENMELİDİR?

 Ablatif lazer tedavileri en üst düzey sonuçları sağlamaktadır. Ancak, bazen en iyi sonuca ulaşabilmek için kişinin yara izlerine özel birkaç tedavi yöntemini birden uygulamak gerekebilmektedir.

Tam bir ablatif lazer uygulamasında iyileşme süresi bir veya iki hafta olabilmektedir, ancak bu tek seferlik bir uygulamadır. Fraksiyonel ablatif lazer tedavilerinde seanslar arası süre beş günden bir haftaya kadar kısalabilmekte ancak birden fazla uygulama gerekmektedir.

AKNE YARA İZLERİNİ İYİLEŞTİRMEDE GÜVENİLİR BİR POLİKLİNĞE DANIŞMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Akne yara izleri oldukça ciddiye alınması gereken ve tedavisi zorlu bir durumdur, üst düzey klinik deneyim gerektirmektedir. En iyi sonuçları alabilmek için size en uygun tedavi yöntemini veya tedavi yöntemi birleşenlerini belirlemek çok önemlidir bunun için de uzman değerlendirmesi şarttır.


AKNE TEDAVİSİ

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Danışmanlarımızla hemen iletişime geçebilirsiniz. Size dönüş sağlayacaklardır.

AKNE İLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR

Sonuçları görmek için kaydırıcıyı hareket ettirin ...

Sonrasi
Sonrasi
Oncesi
Oncesi

FOTOĞRAFLAR GERÇEK KİŞİLERE AİT DEĞİLDİR, LİSANSLI OLUP BİLGİLENDİRME AMACI İLE PAYLAŞILMISTIR

AKNENİN 9 (DOKUZ) ÇEŞİDİ VARDIR

Aknenin birçok farklı çeşidi bulunduğundan akne tedavisinde kişiye özel uygulamalar büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle akne sorununuz konusunda mutlaka danışma almanızı öneririz. Uzmanlarımız akne tipinizin ve aknenizin ciddiyet derecesinin teşhisinde size yardımcı olacaktır.

AKNE VULGARIS

Kadın ve erkeklerde doğal olarak bulunan androjen hormonlara duyarlılık nedeniyle oluşan bir cilt problemidir.

Çeşitli yaş gruplarında görülebilir.

STEROİDLERE BAĞLI AKNE

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan steroid akne oluşumuna sebep olabilir.

Özellikle, anabolik steroidler akne oluşumunu tetikler.

KOZMETİK AKNE

Yetersiz cilt bakımı nedeniyle ya da çeşitli kozmetik ürünlerin cilt gözeneklerinde tıkanmaya sebep olmasıyla oluşur.

KİSTİK NODÜLLÜ AKNE, AKNE KONGLABATA

Yaygın bir akne türü olan Akne Vulgaris’in ciddi şekil almış halidir. İltihabın derinin alt tabakalarına inmesi ile ...

oluşur ve ciddi bir yara izi bırakma riski taşır.Bu tür bir aknenin vakit geçirmeksizin tedavi edilmesi gerekmektedir.

AKNE ekskoriye

Bu tip akne kişinin akneyi koparmasıyla oluşur, kişi bunu bazen bilinçsizce bir kaygı refleksi olarak yapar.

Süresi daha uzundur ve iz kalma riski daha fazladır.

MEKANİK AKNE

Noktalar dağınık ve düzensiz olarak görülür, bu açıdan Akne Vulgaris’ten ayrılır.

Derinin belli bir materyalle temas etmiş olduğunu gösterir.

AKNE ROSACEA (GÜL HASTALIĞI)

Yetişkinlerde görülen farklı bir akne çeşididir. Yüz bölgesinde kızarıklık olarak ortaya çıkan,

çatlayan ve genişleyen kılcal damarların yüzeyde görünür olmasıyla seyreden iltihaplı bir durumdur. Özellikle burun, alın ve yanak çevresinde gözlenir.

PYODERMA FACIALE

Püstül ve nodüllerin aniden atağa geçmesiyle görülen nadir bir akne çeşididir

Genelde genç, yetişkin kadınlarda ve yanak, çene ve alın bölgesinde görülür.

FULMİNAN AKNE

Oldukça nadir görünen ancak çok ciddi bir akne çeşididir.

Kistli bir akne olup genelde erkeklerde görülür. Ateşlenme ve eklem ağrıları ile birlikte görülebilir.

AKNE İÇİN CİLT PEELİNGLERİ

Cilt Peelingi

Peeling yöntemiyle toksik olmayan kimyasal bir solüsyon cilde uygulanır ve cilt hücrelerinin yenilenmesi sağlanır. Böylece taze ve yumuşak bir cilt ortaya çıkar.

Pirüvik Peeling

Bu tarz bir peeling cildinizin nazik bir şekilde soyulması sağlanır. Böylece cildiniz daha sıkı, temiz bir görünüm kazanır. Kolajen ve elastin üretimi desteklenir. Pirüvik Peeling erken yaşlanma ve akne problemlerinin çözümünde etkilidir. Daha sıkı bir cilt istiyorsanız ve cildinizdeki ton farklılıklarından kurtulmak istiyorsanız sizin için uygundur.

Salisilik Peeling

Salisilik Peeling akne tedavisi için özel olarak formüle edilmiştir. Aktif birleşenleri, cilt problemlerinde yağ üretimini ve iltihaplanmayı azaltıcı özellikler taşımaktadır. Bu tarz bir peeling cildinizi nazik bir şekilde soyulmasını sağlar. Cildinizi ölü hücrelerden, kirden ve gözeneklerden çıkan yağlardan (sebum) arındırır.

İsolaz Gözenek Temizleyici Akne Tedavisi

Bu yöntem, mavi ışık ve vakum teknolojisinin kombinasyonuyla, istenmeyen aknelerden kurtulmak için cildinizin üst ve alt katmanlarını hedefler. İsolaz, cildin üst yüzeyine ısı vermek için geniş bantlı ışık kullanır, akneleri yok eder ve iltihaplanmayı azaltır. Aynı anda, vakum yöntemiyle gözeneklerini emerek siyah nokta ve derinlerde bulunan yağ fazlalıkları ortadan kaldırır.