Akne -

Akne

Akne, en yaygın cilt problemlerinden bir tanesidir.

Başta yüz, omuz, sırt, boyun, göğüs ve üst kol bölgelerinde olmak üzere lekelere ve sivilcelere neden olmaktadır.  Aknenin farklı çeşitleri bulunmakla birlikte en yaygın olanları siyah ve beyaz noktalar veya kist ve nodül gibi daha ciddi lekelenmelerdir. Akne tehlikeli olmamakla birlikte, ciltte yara izi kalmasına sebep olabilmektedir.

Akne, genellikle ergenlikte ortaya çıkmakta ve çoğunlukla ergenliğin sonlarında veya 20’li yaşların başında ortadan kaybolmaktadır. Fakat bazı insanlar için daha uzun süreler kalıcı olabilir. Kadınlarda 30’lu yaşlar ve sonrasında hafif ve orta derecede akne problemi, erkeklere göre daha sık görülmektedir. Yağlı ciltlerde akne sorunu daha sık ortaya çıkmaktadır.

AKNEYE YOL AÇAN NEDENLER

Oldukça yaygın olan akne problemi birçok farklı nedenden kaynaklansa da uzmanlar çoğunlukla aknenin, testosteron denilen androjen hormonun seviyesinin ergenlik döneminde artmasından kaynaklandığı konusunda hemfikirdir. Hormonların artması cilt altındaki yağ bezlerinin genişlemesine sebep olmaktadır. Genişleyen bezlerin salgıladığı yağ miktarı (sebum) artmakta ve bu fazla yağ miktarı ölü hücrelerle birleşerek bezlerin dışarı açılan kısmında bir tıkanmaya sebep olmaktadır. Tıkanıklığın cilt yüzeyine yakın olması halinde beyaz ve siyah noktalar oluşmaktadır.

Akneye sebep olabilecek diğer faktörler:

Yağlı kozmetik ürünler - stres - yetersiz beslenme - genetik - androjen ve lityum içeren ilaçlar - regl dönemi - hamilelik - sigara kullanımı

Akne Yara İzleri

Genellikle sivilceler yok olduktan sonra arkada kalan kırmızımsı izler zamanla silinir ve bir tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak, aknelerinizi koparmak veya sıkmak iz kalma riskini artırır.

Akne de Hijyen Eksikliği

Hijyen eksikliği akneye yol açmaz, ancak cildinizi düzenli olarak temizleyerek, her gün yıkayarak ve haftada bir peeling yaparak gözeneklerin tıkanmasının önüne geçebilirsiniz.

AKNENİN DOKUZ ÇEŞİDİ

Aknenin birçok farklı çeşidi bulunduğundan akne tedavisinde kişiye özel uygulamalar büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle akne sorununuz konusunda mutlaka danışma almanızı öneririz. Uzmanlarımız akne tipinizin ve aknenizin ciddiyet derecesinin teşhisinde size yardımcı olacaktır.

Stereoidlere bağlı akne: Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan steroid akne oluşumuna sebep olabilir. Özellikle, anabolik steroidler akne oluşumunu tetikler.

Kozmetik akne:  Yetersiz cilt bakımı nedeniyle ya da çeşitli kozmetik ürünlerin cilt gözeneklerinde tıkanmaya sebep olmasıyla oluşur.

Kistik nodüllü akne, akne konglabata: Yaygın bir akne türü olan Akne Vulgaris’in ciddi şekil almış halidir. İltihabın derinin alt tabakalarına inmesi ile oluşur ve ciddi bir yara izi bırakma riski taşır. Bu tür bir aknenin vakit geçirmeksizin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Akne ekskoriye: Bu tip akne kişinin akneyi koparmasıyla oluşur, kişi bunu bazen bilinçsizce bir kaygı refleksi olarak yapar. İyileşme süresi daha uzundur ve iz kalma riski daha fazladır.

Mekanik akne:  Noktalar dağınık ve düzensiz olarak görülür, bu açıdan Akne Vulgaris’ten ayrılır. Derinin belli bir materyalle temas etmiş olduğunu gösterir.

Akne rosacea (gül hastalığı): Yetişkinlerde görülen farklı bir akne çeşididir. Yüz bölgesinde kızarıklık olarak ortaya çıkan, çatlayan ve genişleyen kılcal damarların yüzeyde görünür olmasıyla seyreden iltihaplı bir durumdur. Özellikle burun, alın ve yanak çevresinde gözlenir.

Pyoderma Faciale: Püstül ve nodüllerin aniden atağa geçmesiyle görülen nadir bir akne çeşididir. Genelde genç, yetişkin kadınlarda ve yanak, çene ve alın bölgesinde görülür.

Fulminan akne: Oldukça nadir görünen ancak çok ciddi bir akne çeşididir. Kistli bir akne olup genelde erkeklerde görülür. Ateşlenme ve eklem ağrıları ile birlikte görülebilir.

AKNE BELİRTİLERİ
Akne farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. En yaygın akne çeşitlerine aşağıda yer verilmektedir.

BEYAZ NOKTALAR

Ciltte beyaz leke veya şişlik olarak ortaya çıkar ve ince bir deri parçasıyla örtülüdür.

SİYAH NOKTALAR

Deri yüzeyine çıkar ve siyah şişlik olarak görünür (siyah noktalar kir olarak düşünülse de öyle değildir).

PAPÜLLER

Küçük, pembe, hassas kabarıklıklar olarak ortaya çıkar, cildin yüzeyinde görülmektedir, hassas ve acı verici olabilir

PÜSTÜLLER

Etrafında kırmızı halka bulunan beyaz ya da sarı renkli oluşumlardır. Genellikle iltihaplıdır. Elle sıkılması deride iz kalmasına sebep olabilir.

NODÜLLER

Büyük, acı verici sivilcelerdir. Derinin derinlerine gömülmüştür. Genellikle iltihap içermemekle birlikte dokunulduğunda ağrılı ve serttir.

NODÜLLER

Büyük, acı verici sivilcelerdir. Derinin derinlerine gömülmüştür. Genellikle iltihap içermemekle birlikte dokunulduğunda ağrılı ve serttir.

KİSTLER

İltihaplı ve ağrı verici bir akne çeşididir.  Ciltte iz bırakabilir. Bir uzman tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

AKNE OLUŞUMUNU ENGELLEME YOLLARI

İstenmeyen akneleri tedavi etmek ve akne oluşumunu en aza indirmek için:

  • Yüzünüzü düzenli olarak yıkayın – Cildinizde günlük olarak oluşan yağ, kir ve ter fazlasından kurtulmak için alkol içermeyen cilt temizleyicileri kullanın. Ancak yüzünüzü günde iki defadan fazla yıkamayın; yüzü çok sık yıkamak cildinize zarar verir ve aknenizin kötüleşmesine sebep olabilir.
  • Aknelerinizi koparmayın veya sıkmayın – Akneleri koparmak veya sıkmak iz kalmasına ve aknenin dağılmasına neden olur. Yüzümüze günde yaklaşık 3000 kere dokunuyoruz, dolayısıyla aknelerinizi koparmasanız bile ellerinizi her zaman temiz tutun.
  • Ağır makyaj yapmayın – Yüzdeki sivilceleri kapatmak için kozmetik ürünler kullanmak oldukça caziptir. Ancak, kapatıcı makyaj gözeneklerin tıkanmasına ve akne oluşumuna neden olur. Mümkün olduğu kadar hafif bir makyaj yapın veya mineralli kozmetik ürünler kullanmaya özen gösterin. Yağlı, ağır fondötenler kullanmaktan kaçının. Akne oluşturmayan (komedojenik olmayan), ince ve kokusuz ürünleri tercih edin.
  • Beslenme şeklinizi değiştirin – Sürekli sağlıksız yiyeceklerle beslenmek cildiniz üzerinde olumsuz etki yapabilir. Sivilcesiz bir cilt için fast food, süt ürünleri, beyaz ekmek, işlenmiş kahvaltılık mısır gevrekleri ve beyaz pirinçten uzak durun.
  • Güneşten korunun – Güneş cildinizi kurutur. Susuz kalan cilt, kuruluğu telafi etmek için fazladan yağ üretir. Yağ fazlası akneye neden olur.
  • Düzenli egzersiz yapın – Egzersiz yapmak hormon seviyelerinizi dengeler, cilt hücrelerine oksijen taşır ve hücresel artıklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur

Kadınlarda yapılan bölgeler

Echocardiography $250
Implantable Cardiac Monitor $230
Treadmill stress testing $575
Transoesophageal echocardiogram $320
Pacemaker checks $250
Electrophysiology $165
Holter monitoring $165

Erkeklerde yapılan bölgeler

Endoscopy $250
X-radiation $230
Cardiac CT scan $575
Blood Testing $320
Allergy Testing $250
Electrophysiology $165
Skin Testing $165