TCA, KİMYASAL PEELİNG

İLETİŞİME GEÇ

TCA PEELİNG NEDİR?

TCA (trikoroasetik asit) peeling bir çeşit kimyasal peeling işlemidir. Uygulama sırasında cildin hangi derinlikte soyulacağı kullanılan asidin gücüne göre ayarlanabilmektedir (%15, %20, %25 vb.)

TCA PEELİNG DERİN BİR KİMYASAL PEELİNG İŞEMİMİDİR?

%10’un üzerinde uygulanan bir TCA peeling tıbbi bir işlemdir ve tıbbi olarak yetkin olmayan kişiler tarafından uygulanmamalıdır. Orta derinlikte bir peeling sağlar (derinlik kullanılan asidin gücüne göre değişmektedir), dolayısıyla bu tarz bir peeling epidermisi (üst deri) geçerek derinin alt tabakalarına kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle, bu tarz bir işlem kontrollü bir şekilde eğitimli uzmanlar tarafından uygulanmalıdır.

TCA PEELİNG UYGULAMAYA DEĞERMİ?

TCA peeling güneşten zarar görmüş cildi onarmak ve tamamen yeni bir üst cilt tabakası yaratmak için mükemmeldir. Doğru uygulandığı taktirde olağanüstü sonuçlar elde edilmektedir. Cilt tabakasının tamamen yenilenmesi konusunda lazer cilt yenileme uygulamasından sonra ikinci sırada gelmektedir.

TCA PEELİNGİN FAYDALARI NELERDİR?

Derin olmayan kırışıklıkların iyileşmesinde ve cildin pürüzsüz bir hale gelmesine faydalıdır. Cilde sıkılığını veren bir protein olan kolajen oluşumunu destekler. Yüzeysel renk farklılıklarına çözüm sunar. Uygun oranlarda kullanılan TCA, gelecekte aktinik, keratoz gibi sorunlar yaratma potansiyeli bulunan anormal hücrelerin cilt yüzeyinden temizlenmesini sağlar.

TCA PEELİNG SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ ?

İyileşme süresi TCA peelingin cilde hangi derinlikte uygulandığına bağlı olarak değişmektedir. Hafif bir TCA peeling uygulamasından sonra (%10-15 gücünde) ortalama iyileşme süresi dört gündür. Eğer daha güçlü bir peeling işlemi ya da TCA işlemi ile birlikte başka bir işlem uygulandıysa iyileşme süresi yedi günü bulabilmektedir.  Tedaviyi izleyen haftada ciltte hafif bir kızarıklık oluşabilse de bu kızarıklık fondöten yardımıyla kapanabilmektedir.TCA, KİMYASAL PEELİNG UYGULAMALARI

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Danışmanlarımızla hemen iletişime geçebilirsiniz. Size dönüş sağlayacaklardır.

SIK SORULAN SORULAR

TCA gibi kimyasal peelingler sadece cilt problemi olan insanlar için mi faydalıdır?

Hayır, TCA peelingi tüm cilt tipleri için faydalıdır. Ancak, koyu renkli ciltlerde TCA uygulaması büyük bir dikkatle ve mutlaka bir doktor tarafından yapılmalıdır. Cildin düzenli olarak soyulma işlemi, yeni hücre üretimini destekler ve uzun vadede “neocollagenesis” denen sürecin ortaya çıkmasını ve kolajen yenilenmesini sağlar.  Kısaca, cildiniz daha sıkı ve pürüzsüz olur, cildinizdeki renk farklılıkları ortadan kalkar ve cildiniz sağlıkla parıldar. Peeling sonuçların kalıcı olabilmesi ve etkisinin uzun süreli olması için evde uygun bir cilt bakım yöntemi kullanılması, %0,3 veya %0,5 oranında retinol veya retinaldehyde gibi retinoidlerin uygulanması tavsiye edilir. Cilt uzmanınız, hemşireniz veya doktorunuz cildinizin bakımı için en uygun yöntemi seçmenizde yardımcı olacaktır.

TCA peeling tek seferlik bir çözüm müdür?

Zararlı UV ışınları, cildin nemini kaybetmesi ve kirlilik gibi çevresel faktörler cildinizde sürekli bir baskı yaratmaktadır. Bu nedenle TCA gibi bir prosedürü tek bir sefer uygulamak yalnızca bir kere spor yapmak gibidir. TCA peeling nispeten biraz ağır bir prosedürdür ve en iyi sonuç için (gücüne bağlı olarak) yılda bir-iki kez tekrarlanmalıdır. Daha hafif bir TCA tercih edildiyse bu yılda üç-dört defaya çıkabilir.

Sonuçları görebilmek için kaç seans TCA peeling uygulaması gerekmektedir?

Eğer güçlü bir TCA peeling uygulaması yapıldıysa (%20-%25 veya TCA peeling başka bir uygulamayla birlikte kullanıldıysa) bir seans sonrasında hemen sonuç alınabilmektedir. Daha zayıf uygulamalarda 3-4 seans sonrası sonuç alınabilmektedir.

TCA peeling tüm cilt tipleri için güvenli midir?

TCA tıbbi olarak sınıflandırılmış bir üründür ve eğitimli kişiler tarafından yapıldığı taktirde son derece güvenlidir. Her prosedürde olduğu gibi bir takım potansiyel yan etkiler bulunmaktadır. Bu yan etkiler; uygulama sonrası pigmentasyonun artması, uzun süren kızarıklık, uçuk enfeksiyonu, uygulama sonrası tahriş edici deri iltihapları, enfeksiyon ve yara oluşumudur. Ancak, eğitimli tıbbi uzmanlar tarafından uygulandığında bu yan etkiler en az düzeydedir. Unutmayın ki bu işlem bir güzellik merkezi işlemi değil, tıbbi bir prosedürdür.

Akne yara izlerinden kurtulmak için kaç TCA peeling seansı gerekmektedir?

TCA peeling, hafif boxcar akne yara izleri veya hafif yuvarlak yara izlerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Ice pick yara izleri, TCA CROSS denilen daha farklı bir tıbbi uygulamaya gereksinim duymaktadır. TCA peeling, akne yara izlerinde hafif bir iyileşme sağlamaktadır. Akne yara izlerinin tedavisinde daha tatmin edici çözümler için lazer cilt yenileme gibi yöntemler önerilmektedir. Akne yara izlerinin iyileşmesinin zorlu bir süreç olduğu ve bu izleri tamamen yok etmenin mümkün olmadığı akılda bulundurulmalıdır, yara izlerinde yalnızca iyileşme sağlanır. Akneyle erken evrelerde mücadele edilerek iz kalmasının önüne geçebilir.

SİZİN İÇİN EN DOĞRU CİLT PEELINGİ HANGİSİDİR?

Değişen etkilere sahip çok sayıda farklı tedavi yöntemiyle, farklı cilt problemlerine yönelik etkin çözümler sunmaktayız. Danışmanız sırasında deneyimli uzmanlarımız size sorunlu bölge veya bölgelerinize ve cilt tipinize, cildinizin durumuna ve renk tonuna uygun cilt peeling çeşidini önerecektir. Bu uygulamalarda cildin hazırlanması için bir süreç gereklidir. Cilt tipi 4-6 olan kişilerin fazladan hazırlık ürünü kullanmaları gerekmektedir, danışma sırasında kendilerine bu konuda bilgi verilecektir.