Tüylenme Problemleri -

Home Hizmetlerimiz Tüylenme Problemleri

Tüylenme Problemleri

Özellikle kadınlarda aşırı tüylenme polikistik oval sendromu gibi hormonal bir durumun göstergesi olabilir.

Bazı durumlarda aşırı tüylenmenin sebebi bilinmemektedir,

Bu durum özellikle Akdeniz, Orta Doğu ve Güney Asya kökenli kişilerin cilt tipi için geçerlidir. Aşırı tüylenme kalıtsal da olabilmektedir.

KADINLARDA AŞIRI TÜYLENME: HİRSUTİZM

Kadınlarda aşırı tüylenme sorunu hirsutizm olarak bilinmektedir. Bu durum kadınlarda erkek tipi kıl çıkması olarak tanımlanmaktadır; tüyler ince ve açık renkli olmak yerine kalın ve koyu renklidir.

Hirsutizm, kadınların erkeklik hormonu olan androjen hormonunu fazla salgılamasından ya da bu hormona karşı olan aşırı duyarlı olmasından kaynaklanır. Androjen hormonu kadınlar tarafından doğal olarak salgılanmakla birlikte, bu hormonun seviyesindeki dalgalanmalar sorunlara neden olabilmektedir.

Surgical Vaginal Tightening

There are many variations of passages Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour words.

The Ultimate Vaginoplasty

There are many variations of passages Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour words.

Kadınlarda yapılan bölgeler

Echocardiography $250
Implantable Cardiac Monitor $230
Treadmill stress testing $575
Transoesophageal echocardiogram $320
Pacemaker checks $250
Electrophysiology $165
Holter monitoring $165

Erkeklerde yapılan bölgeler

Endoscopy $250
X-radiation $230
Cardiac CT scan $575
Blood Testing $320
Allergy Testing $250
Electrophysiology $165
Skin Testing $165

AŞIRI TÜYLENME VE POLİKİSTİK OVAL SENDROMU

Kadın vücudunda androjen hormonu doğal olarak salgılanmakla birlikte genelde düşük seviyelerdedir. Hormonal dengesizlik aşırı tüylenmeye neden olabilmektedir. Hormon seviyelerindeki dalgalanma ve aşırı tüylenme tıbbi bir durum olan Polikistik Oval Sendromu tarafından tetiklenebilmektedir. Menopoz gibi başka tıbbi durumlar da hirsutizme neden olabilmektedir.

Eğer aşırı tüylenme sorununuzun olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle bunun başka bir sorunun semptomu olup olmadığının tespiti için doktorunuza danışmanızı öneririz.

TÜYLENME PROBLEMLERİ SSS

İSTENMEYEN TÜYLERDEN NASIL KURTULABILIRIM?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntemler

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz birçok çözüm bulunmaktadır. Bu yöntemler geçici çözümler sağlar ve acı verici, zor ve zaman alıcıdır. Bu yöntemlerden bazıları:

  • Tıraş etme: İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en kolay ve en hızlı yoludur. Ancak, tıraş etme vücutta kızarıklıklara, batıklara ve tahrişe neden olmaktadır, bu nedenle yüzdeki tüylerden kurtulmak için ideal bir yöntem değildir.
  • Tüy sarartma: Bu yöntem istenmeyen tüyleri yok etmemekte ancak tüylerin daha açık renkli ve daha az fark edilir olmasını sağlamaktadır. Sarartma uygulaması cildi tahriş edebileceğinden hassas ciltlerde kullanımı önerilmez. Özellikle koyu tenlerde tüylerin daha belirgin görünmesine yol açacağı için pek etkili değildir.
  • Ağda, cımbız ve ip yöntemi: Bu yöntemler tüylerin kökünden koparılmasını sağlamaktadır; bu yüzden düzenli olarak yapıldığında tüy çıkmasını azaltabilir. Olumsuz yanları ise acılı olması ve kendi kendinize uygulamanızdaki zorluktur. Ayrıca kıl köklerinde iltihaplanmaya neden olabilir.
  • Tüy dökücü kremler: Bu kremler bir çeşit asit kullanarak tüyleri eritir. Kolay ve sorunsuz uygulandığı için tercih edilmekle birlikte, hassas ciltlerin tahriş olmasına sebep olabilir.
  • Epilasyon aletleri: Epilasyon aletleri birden fazla cımbız mekanizması kullanarak kılları tek tek kökünden koparan, elle kavranabilen elektrikli aletlerdir.  Tıraşa göre daha uzun süreli sonuçlar sağlar ancak acı verici olabilir ve kıl köklerinde iltihaplanmaya neden olabilir.

Aşırı Tüylenme için Kullanılabilecek İlaçlar

Doktorunuz aşırı tüylenmeyle baş edebilmeniz için size ilaç yazabilir. Bu ilaçlardan bazıları:

  • Eflornithine krem: Yüzdeki tüy fazlalıklarından kurtulmak için günde iki kere uygulanan bir kremdir.
  • Doğum kontrol hapları: Bazı doğum kontrol hapları, aşırı tüylenmeye neden olan erkek hormonunu baskılayarak sorununuza çözüm olabilir.
  • Antiandrojen ilaçlar: Androjen hormonunu baskılayan ilaçlardır.

İSTENMEYEN TÜYLERIMDEN KALICI OLARAK NASIL KURTULABILIRIM?

Bütün istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmayı sağlayacak bir yöntem bulunmamakla birlikte tüyleri ciddi oranda %80 – %95 azaltacak ve yeniden çıkmasını engelleyecek birçok yöntem bulunmaktadır. Kıl kökleri lazer veya iğneli epilasyon yöntemleriyle tahrip edilse de hormonal değişiklikler yeni kıl köklerinin ortaya çıkmasına ve yeniden tüylenmeye sebep olabilmektedir.

Bununla beraber Lazer epilasyon yöntemi, istenmeyen tüylerden kurtulma konusunda en etkili çözümdür. Lazerle kıl kökleri tek tek hedef alınır ve birkaç seans sonunda tüylerde ciddi bir azalma meydana gelir.