YAĞ BEZELERİ - MİLİA (KERATİN KİSTLERİ)

İLETİŞİME GEÇ

YAĞ BEZELERİ - MİLİA (KERATİN KİSTLERİ)

Yağ bezesi ve keratin kistleri olarak da bilinen milia, yüzeyde bulunan minik, beyaz veya sarımsı kistler baloncuklar veya noktalardır. Genellikle göz ve yanak çevresinde bulunmakla birlikte yüzün ve vücudun diğer bölgelerinde de görülebilmektedir. Genellikle milia ( yağ bezeleri ) yüzde toplu halde bulunur ve özellikle yeni doğan bebeklerde yaygın olarak görülür bu yüzden bazen “süt lekeleri” olarak da adlandırılmaktadır.

Sivilcelerden ve siyah veya beyaz noktalardan farklı olarak milianın sert bir yapısı vardır, cildin altında bulunan kum taneleri gibi hissedilir. Beyaz nokta ve akneye bağlı oluşan noktalarda olduğu gibi bir kızarıklık ya da iltihaplanma olmaz. Milia bulaşıcı değildir veya sağlığa herhangi bir zararlı etkisi yoktur ancak birçok insan özellikle yüz gibi sürekli görülen bölgelerde olduğunda milia görünümünden rahatsız olur. Milianın bazen kendiliğinden yok olması uzun süre alabilir; miliadan basit, minik bir operasyonla kurtulabilirsiniz.

MİLİA NEDEN OLUŞUR?

Vücutta doğal olarak bulunan bir protein olan keratinin cilt yüzeyinin hemen altında sıkışması miliaya sebep olur. Bazı dermatologlar bunun ciltte oluşan bir travma sonrası ter bezlerinde meydana gelen hasardan kaynaklandığını (ikincil milia) ya da yeni doğan bebeklerde olduğu gibi ter bezlerinin bloke olmasından kaynaklandığını (neonatal milia) öne sürmektedir. Genelde yaşlandıkça hücrelerin kendini yenilemesi yavaşlar, bu nedenle olgun ciltlerde milia tekrarlamasına karşı daha sık görülebilir.

MİLİA TİPLERİ

Milia’nın beş farklı tipi bulunmaktadır.

Neonatal milia

Yeni doğan bebeklerde görülen bir milia çeşidir, “süt lekesi” olarak da bilinir. Ter bezleri yeterince gelişmemiş olduğundan, yeni doğan bebeklerde bu bezler kolaylıkla tıkanabilmektedir.

Pirimer milia

Primer milia çocuklarda veya yetişkinlerde görülebilmektedir. Herhangi bir tedavi uygulanmadan da kaybolabilir, ancak yetişkinlerde kendiliğinden kaybolması uzun zaman alabilir ve bazı durumlarda kalıcı olabilmektedir.

İkincil milia

Bu tarz milia genelde bir yaralanma veya travma sonucu oluşur. Cildin etkilenen bölümünde meydana gelen bir hasardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca, belli bazı kremlerin kullanılması da ikincil miliaya sebep olabilir.

Plaklar oluşturan milia

Daha seyrek görünen bir milia tipidir, çıkıntılı ve iltihaplı plaklar oluşturur.

Çok sayıda milia

Yine nadir görülen bir tiptir. Birkaç hafta veya birkaç ay içinde toplu halde çıkan miliadır. Genelde yüz, üst kol ve üst bölgede görülür.

MİLİA BELİRTİLERİ

Milia genelde acı vermez ve sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yüzlerinde çok sayıda milia bulunan kişiler görünümlerinden dolayı rahatsız olabilir. Miliayı sıkmak veya koparmak, bölgenin iltihaplanmasına, morarmasına veya enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Milia, sivilce veya beyaz noktalar gibi patlamaz. Tek bir bölgede birçok milia oluşumu görebilirsiniz, bu çok doğaldır ve milianın yayıldığı veya bulaşıcı olduğu anlamına gelmez.

MİLİA OLUŞUMUNU NASIL ENGELLEYEBİLİR?

Eğer milia üretmeye meyilli bir cildiniz varsa, her gün düzenli olarak iyi bir cilt bakımı uygulamalısınız. Cildi soyan bir cilt temizleyici cildinizi ölü hücrelerden arındırarak, ciltte ve gözeneklerde milia oluşumunu engelleyebilir. Ayrıca, bu temizleyiciler yüzünüzden makyajı da tamamen temizler. A vitamini ve retinol içeren cilt bakım ürünleri de yeni hücre üretimini destekleyeceğinden faydalı olabilir.

MİLİA TEDAVİSİNDE DOĞAL ÇÖZÜMLER

Milia genellikle zaman içinde kendiliğinden kaybolur, ancak bazı durumlarda kaybolması aylar hatta yıllar alabilir. Milia, cilde küçük bir kesik atılarak içerdeki kistin alınmasıyla yok edilebilir. Sivilce ve beyaz noktalarda olduğu gibi sıkılmaz.

İyi bir peeling ürünüyle düzenli olarak cildinize peeling uygulamanız ve yatmadan önce makyajınızı tamamen temizlemeniz milianın tekrarlamasının önüne geçebilir ancak mevcut milianın kaybolmasını sağlamaz. Milia oluşumunun önüne geçmek için uzaman bir kuruluştan destek almak gerekmektedir.YAĞ BEZELERİ - MİLİA (KERATİN KİSTLERİ) UYGULAMALARI

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Danışmanlarımızla hemen iletişime geçebilirsiniz. Size dönüş sağlayacaklardır.

BAZI MİLİA TEDAVİ ÇEŞİTLERİ

Uzmanları ciltteki miliayı yok etmeleri için kullandıkları üç ana yöntem vardır:

İğneyle çıkarma

Cilt temizlendikten sonra, steril bir iğne yardımıyla ciltte minik bir kesik açılır ve milianın içi dikkatli bir şekilde temizlenir.

Cilt temizlendikten sonra, steril bir iğne yardımıyla ciltte minik bir kesik açılır ve milianın içi dikkatli bir şekilde temizlenir.

Hyfrecator yardımıyla çıkarma

Milia bulunan cilde verilen minik elektrik atışlarıyla milianın üzerindeki deri yakılır ve daha sonra milianın içi çıkarılır.

Milia bulunan cilde verilen minik elektrik atışlarıyla milianın üzerindeki deri yakılır ve daha sonra milianın içi çıkarılır.

Reçeteli ilaçlar

Milianın tedavisinde reçeteli ilaçlar da kullanılabilir fakat bu ilaçlar yalnızca fiziksel olarak çıkarmanın mümkün olmadığı belli milia tipleri için kullanıma uygundur.

Milianın tedavisinde reçeteli ilaçlar da kullanılabilir fakat bu ilaçlar yalnızca fiziksel olarak çıkarmanın mümkün olmadığı belli milia tipleri için kullanıma uygundur.

SIK SORULAN SORULAR

Milia neye benzer?

Milia genellikle, çok minik, beyaz veya ten renkli baloncuklar şeklindedir ve dokunulduğunda serttir. Sivilce veya beyaz noktalardan farklıdır, sivilce gibi sıkılamaz. Genelde kırmızı ya da iltihaplı (plak oluşturan milia hariç) değildir, rahatsızlık veya acı vermez. Genellikle göz çevresinde gruplar halinde oluşur, ancak tek bir tane olarak da görülebilir, ayrıca kasık ve genital bölge de dahil olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilir.

Milia bulaşıcı mıdır?

Milia bulaşıcı değildir, bir insandan başka bir insana bulaşmaz.

Milia genetik midir?

Milianın genetik olduğuna dair herhangi bir bulgu yoktur ve öyle olmadığı düşünülmektedir.

Miliadan kendim kurtulabilir miyim?

Miliayı kendi kendinize yok etmeniz tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir enfeksiyona yol açmaması için milianın steril, klinik bir ortamda tedavi edilmesi gerekmektedir. Göz çevresindeki miliayı yok etmek tehlikeli olabilir ve yalnızca yetkin bir uzman tarafından yapılması gerekir. Miliadan güvenli ve etkin bir şekilde kurtulmanın en iyi yolu uzman ile görüşmektir.